Léto je v plném proudu a mnozí z Vás se teprve chystají na dovolenou. Předtím než odjedete, je potřeba, mimo balení zavazadel, myslet i na několik dalších a rozhodně důležitějších věcí. Následující článek vám poradí, na co se skutečně vyplatí myslet.

Pojištění bydlení

První z věcí, kterou nesmíte v žádném případě podcenit, je právě pojištění vašeho bydlení. Během Vaší dlouhodobé nepřítomnosti se rapidně zvyšuje hned několik bezpečnostních rizik.

Vloupání

V létě, dle statistik Policie České republiky, krajského ředitelství Olomouckého kraje, za rok 2014 vzrostl počet vloupáníspáchaných v letních měsících oproti zimnímu období téhož roku až o 677 %. Z těchto zjištěných případů se podařilo objasnit přibližně 36 %. Z dalších statistik pak vyplývá, že přibližně 60 % domácností nemá pojištění, které by krylo riziko vloupání.

Vytopení souseda

V čase vaší nepřítomnosti se může stát i další nepříjemná událost. Na první pohled se to může zdát jako banální nehoda. Představte si situaci, kdy vám praskne opletená sanitární pancéřovaná hadice u toalety či umyvadla. Pokud bydlíte v panelovém domě, mohou být následky katastrofální. Jednak se Vám nepodaří tuto závadu v době dovolené tak rychle odhalit a také riskujete, že se do vašeho bytu budou muset dobývat hasiči. Z praxe znám i případy, kdy se díky této závadě klientovi podařilo vytopit polovinu činžovního domu v Novém Jičíně. Způsobená škoda tehdy přesáhla milion korun.

 

Živelné katastrofy

Léto sebou přináší také nadměrné výskyty bouřek způsobených horkým počasím. Ty mohou mít za následek bleskové záplavy, nebo v opačném případě úder blesku zase požáry.

S bleskovými povodněmi mají mnozí z vás jistě také zkušenosti. Vždyť je to letos právě 6 let co Nový Jičín a Olomoucký kraj postihla tato těžko předpokládaná živelná katastrofa.

Proto vřele doporučuji, abyste kontaktovali svého finančního poradce a s ním provedli kontrolu krytých rizik pojištění vašeho bydlení. Zaměřte se především na pojištění proti vloupání, živelné katastrofy a nehody spojené s dodávkami plynu, vody a elektřiny. Vždyť odpovídající pojistku, která tyto věci řeší za vás, lze pořídit jen za pár tisíc korun ročně.

Cestovní pojištění

Dnes se sjednání cestovního pojištění před cestou do zahraničí, u mých klientů, stává naprostou samozřejmostí. Jeho uzavření není nikterak složité. Avšak u tohoto typu pojištění platí pravidlo „Dvakrát měř, jednou řež“ dvojnásob. Při výběru pojistky je nutné vám ji takzvaně „ušít na míru“. Níže vám uvedu několik vzorových situací.

Cestujete s dětmi

Pokud cestujete s dětmi jakéhokoliv věku, je nutné výběru správné pojistky věnovat nějaký ten čas navíc. Děti jsou živel. Proto svým klientům doporučuji minimálně jejich ratolesti navíc připojistit na odpovědnost za způsobené škody pro případ, kdy něco neúmyslně rozbije v obchodě se suvenýry, nedej Bože nějakou starobylou vázu v muzeu. S dětmi bývá vždy dovolená akčnější i co se týče aktivit. Proto je dobré si hlídat i limity na léčebné výlohy a do pojistky zahrnout i riziko úrazového pojištění.

Letecká dovolená

Pakliže cestujete letecky, je dobré zohlednit vcestovní pojistce i vaše zavazadlo. Ne zřídka se na letišti ztratí či poškodí, zničí či odcizí nějaký ten kufr. Málokdo ví, že součástí cestovního pojištění může být zahrnuto i zpoždění či zrušení letu. To se vztahuje na komplikace spojené se zpožděním odletu oproti údaji letového řádu o 6 a více hodin. Pojistné krytí poté zahrnuje úhradu výdajů na stravu, občerstvení a základní hygienické potřeby.

Cestovní kancelář

V případě, že vám zájezd organizuje cestovní kancelář, máte oproti ostatním rekreantům minimum starostí. Dopravu i ubytování máte již zajištěnou. Proto je dobré svou pozornost věnovat spíše na cestovní kancelář jako takovou. Cestovní kancelář je sice ze zákona povinná mít pojištění proti úpadku, jeho vyplácení se však táhne dlouhou dobu a mnohdy už je po turistické sezoně a vy stále nemáte peníze za zrušený zájezd u sebe. Při úpadku cestovní kanceláře se nejprve zohledňují věřitelé a poté až její klienti.

V současné době však existují varianty cestovního pojištění, které zaručí klientům cestovních kanceláří rychlé vrácení peněz za neuskutečněné zájezdy v případě, kdy dojde ke krachu cestovní kanceláře.

Aktivní dovolená

Pokud se nechystáte dovolenou strávit ležením na pláži, ale jste spíše aktivní turisté, cyklisté, rybáři či fanoušci extrémních sportů, je nutné tyto aktivity zohlednit při výběru pojištění. Stejně jako v případě, že cestujete s dětmi, svým klientům doporučuji správně nastavit limity pro úraz, léčebné výlohy a rizika trvalých následků. Některé pojišťovny vám také umožňují si pojistit vaše drahé sportovní vybavení, jako jsou kola, rybářské vybavení a podobně.

Závěr

Co říci závěrem? Aby se vaše dovolená nezměnila v noční můru, buďte správně ochráněni a výběr pojistky vždy proberte s odborníkem.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *