Český hypotéční trh se mění. Poprvé po 17 měsících nepřežitého klesajícího trendu začínajíúrokové sazby u hypoték růst. Vyplývá to ze statistik Fincentrum Hypoindex.

Co je Fincentrum Hypoindex?

Fincentrum Hypoindex je dlouhodobý ukazatel vývoje cen hypoték na českém trhu. Tento index udává váženou průměrnou úrokovou sazbu poskytnutých hypoték v daném kalendářním měsíci. Vstupní data použitá pro výpočet tohoto ukazatele poskytuje jedenáct největších bank z České republiky. Oproti oficiálním statistikám České národní banky je zde zásadní odlišnost. Fincentrum hypoindex na rozdíl od ČNB do statistik zahrnuje pouze hypotéční úvěry na bydlení a na víc jen úvěry poskytnuté fyzickým osobám!

Dosavadní trend

Pokud se jen trochu zabýváte problematikou hypoték, jistě vám neunikl dosavadní trend. Dle Fincentrum Hypoindex úrokové sazby nepřetržitě klesaly již od ledna roku 2014. Poslední dobou dokonce měsíc za měsícem překonávaly rekordy ve smyslu dolních hranic poskytnutých úrokových sazeb.

V lednu roku 2014 jsme začínali klesat z hodnoty 3,08%. Už březnu téhož roku se podařilo prolomit hranici 3%. Málo kdo by si v té době dokázal troufnout odhadnout, kam až můžou sazby klesnout. Další významný milník se podařilo překročit ještě téhož roku. V listopadu klesla hodnota průměru všech poskytnutých hypoték pod hranici 2,5% a to hned o šest desetin procenta.

Rok 2015 se díky tomu nesl ve velikém očekávání. Odborníci se dohadovali, zda je vůbec možné, aby sazby klesaly tímto tempem i nadále. Ti nejodvážnější dokonce spekulovali o tom, zda se podaří prolomit i doposud nepředstavitelnou hranici 2 %.

Zdroj dat: www.hypoindex.cz

Současná situace

Jak je z grafu patrné, odvážné předpoklady se jen o fous nenaplnily. Úrokové sazby se v květnu 2015 zastavily těsně nad onou magickou hranicí 2% a to konkrétně na hodnotě 2,05%. To však neznamená, že nebylo možné v této době uzavřít hypotéku pod 2% hranicí. Nezapomeňte, že Hypoindex je průměr hypoték napříč celým českým trhem. V květnu nebyly za určitých podmínek výjimkou tedy ani hypotéky se sazbou 1,69% a nižší. Měsíc po té, tedy v červnu letošního roku, poprvé po 17 měsících nedošlo k poklesu indexu úrokových sazeb.

Prognóza

K navýšení Fincentrum Hypoindex sice prozatím nedošlo. Nicméně některé z největších bank v tuzemsku nám dávají jasně najevo, jak bude situace vypadat v budoucnosti. U těchto institucí dochází k pozvolnému navyšování úrokových sazeb. Je jen otázkou času, kdy se k těmto významných hráčům na českém trhu připojí i ostatní, a také kdy se celý tento nově vznikající trend promítne i v celkovém průměru všech uzavřených hypoték pro fyzické osoby – Fincentrum Hypoindex.

Závěr

Pokud uvažujete nad uzavřením hypotéky, vězte, že právě nyní je ten správný čas pro její uzavření. Úrokové sazby se ocitly na skutečném minimu a dle všeho nebudou nadáleklesat. V dohledné budoucnosti pak velmi pravděpodobně nebude nemožné získat hypotéku se sazbou pohybující se na historické hranici 2 % .

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *