Když něčemu nerozumíte, zeptejte se! Důležité je, ptát se profesionálů – právníka, daňového poradce, na finančním úřadě, realitního makléře, finančního poradce, na stavebním úřadě atd. Dobře míněné sousedské rady je nutno ověřit! Každý případ je jiný a posuzuje se individuálně. A to nejen po stránce finanční, ale i v souvislosti s územním plánem nebo vlastnickými vztahy apod.
Je dobré si zjistit zákonné povinnosti opět u odborníka. Jiné povinnosti má prodávající, jiné kupující. A je rozdíl mezi prodejem/koupí bytové jednotky, rodinného domu, komerčního prostoru, pozemku apod.
Nepodceňujte stvrzení ústních dohod písemnou formou, například v rezervační smlouvě.
Ve smlouvách zkontrolujte nejen text, ale i čísla – rodné číslo, číslo účtu, finanční částky, termíny, čísla stránek apod. I smlouvy vytváří lidé a pečlivá kontrola je na místě.
K podpisu smluv si nezapomeňte vzít občanský průkaz – některé dokumenty vyžadují úředně ověřený podpis, a to bez platného občanského průkazu nelze provést.
Neméně důležité je vzít si s sebou brýle na čtení. I odsouhlasené smlouvy je potřeba ještě naposledy zkontrolovat.
Pokud vám stále něco není jasné či máte nějaké pochybnosti, zeptejte se!
Většinu zmíněných bodů za vás zajistí profesionální realitní makléř. Návod na to, jak vybrat správného realitního makléře jsem pro vás sepsala v tomto článku.
Napište komentář
Chcete se zapojit do diskuse?Napište nám.