Z aktuálních statistik České leasingové a finanční asociace (ČLFA) vyplývá, že za poslední čtvrtletí poskytly nebankovní firmy prostřednictvím úvěrů, leasingu a factoringu téměř 99 miliard korun. Statistika potvrdila vzrůstající trend o 11% meziročně.

Asociace sdružuje 46 firem, které realizují přibližně 97% objemu všech tuzemských leasingových obchodů, dále většinu nebankovních úvěrů pro spotřebitele a většinu factoringových obchodů. Podle předsedkyně představenstva asociace Jiřiny Tapšíkové nárůst zaznamenali členové asociace ve všech oblastech a zejména pak ve financování podnikatelských investic kde došlo k navýšení o 15%.

Meziroční nárůst o 2,60% také zaznamenalo i financování domácností, především díky zvýšení objemu obchodů spotřebitelských úvěrů a v menší míře i spotřebitelským leasingem. V rámci spotřebitelských úvěrů byl celkový objem rozložen následovně: revolvingové úvěry (9,26 miliardy korun), osobní půjčky (8,26 miliardy) a splátkový prodej (8,04 miliardy Kč).

Nejvíce kontraktů během posledního čtvrtletí bylo uzavřeno na financování automobilů. Celkově na dopravní prostředky klienti poskytli 45,31 miliardy korun, z toho 19,73 miliardy na nové osobní vozy. To je 40% všech nových osobních aut prvně registrovaných v ČR. V porovnání s loňskem si domácnosti vzaly více půjček na nové vozy, naopak klesl počet smluv na ojeté vozy.

Vývoj současného trhu v rámci povinných ručení potvrzuje, že Češi postupně přestávají kupovat ojetá auta a raději si pořídí vůz nový. Není se čemu divit. Vždyť jenom při čtení novin se každou chvíli setkáváme se situací, kdy u ojetého vozu docházelo ke stočení tachometru.

Situace v Česku je tak alarmující, že se do celé situace zapojil i Nejvyšší soud, který rozhodl, že pokud se kvůli stočenému tachometru zvýší cena vozu nejméně o 5000 Kč, jedná se o trestný čin podvodu. Za tento trestný čin aktuálně hrozí trest propadnutí věci a až dva roky za mřížemi. Tento verdikt však nemění nic na tom, že je i v dnešní době těžké daný skutek prokázat.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *