Praha – poslanecká sněmovna schválila vládní předlohu, která upravuje stávající pravidla při uvalení exekuce na společný bankovní účet manželů. Podle schválené úpravy by nově měla tato novela z exekuce vyjmout nezadluženého partnera.

Současná situace

Pokud nastala v minulosti situace, kdy manželé sdíleli společný bankovní účet a jeden z manželského páru se zadlužil, došlo nekompromisně k exekuci a zmrazení celého společného účtu. Tento postup byl však podle slov ministra spravedlnosti Roberta Pelikána nespravedlivý. Dalším z podmětů pro vznik této novely byla i situace, kdy spolu manželé již dlouhou dobu nežijí. V tomto případě se tak často druhý z páru o exekuci dozvěděl až při platbě kartou či výběru hotovosti z bankomatu.

Jak bude situace fungovat v praxi?

Jakmile vejde novela zákona v platnost bude vypadat celá situace jinak. Soudy budou nově smět uvalit exekuci pouze na polovinu zůstatkové částky společného účtu. Nezadlužené osobě tedy zůstane polovina původního zůstatku. V případě, že byl zůstatek příliš nízký, zůstává na společném účtu nejméně dvojnásobek životního minima. Manžel dlužníka bude navíc o uvalení exekučního příkazu na společný účet předem informován.

Co dále novela upravuje

Zákon nám dále nově stanovuje i seznam věcí, které exekutor nebude moci zabavit vůbec. Nově nebude možné během exekuce zabavit například hračky nebo dětskou postýlku.

Zpřísní se také exekuce a následný prodej zadlužených nemovitostí. Jakmile novela nabude platnosti, exekutor nebude moci dlužníkovi, do určené hranice jeho dluhu, prodat nemovitost, která mu slouží k bydlení. Hranice je stanovena na dluhy do 50 000 Kč.

Společné jmění

Exekutor bude muset nově navíc zohlednit, zda si manželé upravili či zúžili společné jmění manželů. Toto nové pravidlo bude tedy nově zohledňovat i smlouvy o změně společného jmění manželů. Pokud se společné jmění manželů zúžilo či upravilo, smlouvou nebo rozhodnutím soudu, a následně zapsalo do veřejného seznamu listin o manželském majetkovém režimu, musí tuto změnu soud při uvalení exekuce brát v ohled. Veřejný seznam listin o manželském majetkovém režimu od nového roku vede Notářská komora a je k dispozici on line na webu.

Ještě musí schválit senát a podepsat prezident.

K zavedení těchto opatření do praxe zbývá, aby novelu zákona schválil senát a následně podepsal prezident české republiky Miloš Zeman. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán věří, že k jejímu schválení dojde a novela bude platit do několika měsíců.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *