Přechod k jiné bance nemůže být v dnešní době informačních technologií, provázanosti služeb a databází žádná věda. Navíc celý proces změny bankovního účtu se dá díky tzv. „kodexu mobility“ výrazně zjednodušit. Jak na to?

Jak mít převod bez komplikací a ZDARMA

Změnu banky upravuje v České republice zákon o platebním styku. Tento zákon udává, že Vaše současná banka nesmí inkasovat za zrušení stávajícího účtu žádný poplatek a nesmí klientovi žádným způsobem odchod komplikovat. Speciální skupinu můžou však tvořit účty, které jsou u dané banky vedené méně než 1 rok. U těchto účtů hrozí poplatek za zrušení účtu.

 

Kodex mobility

Kodex mobility je dohoda mezi bankami, která od 1. listopadu 2009 zjednodušuje klientovi změnu banky. Zaštituje ji Česká bankovní asociace společně s ČNB a přistoupilo na ni k dnešnímu dni 19 bank.

Základem tohoto kodexu jsou společné principy fungování, které zahrnují veškerý přehled postupů a pravidel pro případ, kdy klient chce převést provádění všech trvalých příkazů a souhlasů s inkasem do jiné instituce (změnit svoji banku).

 

Jak to funguje v praxi?

Díky kodexu mobility je změna banky hračka. Pokud jste se už rozhodli pro konkrétní banku, máte to nejtěžší za sebou. Jediné co nyní musíte udělat, je navštívit vaši budoucí banku. S sebou si vezměte jen občanský průkaz, číslo vašeho stávajícího účtu (ideálně poslední výpis účtu). Pokud využíváte kontokorent, pak ještě druhý doklad totožnosti a výpis z účtu nebo kontokorentní smlouvu.

Ve vaší nové bance podepíšete formulář „Žádost o změnu banky“ a zřídíte si účet. Na základě žádosti o změnu a kodexu mobility se o vše další postará vaše budoucí banka. Ta Vám po uplynutí výpovědní lhůty, nejčastěji jednoměsíční, převede zůstatek, všechny inkasní a trvalé příkazy k sobě.

 

Na co nezapomenout?

S přechodem do nové banky se vám mimo názvu instituce mění i jedna zásadní věc – číslo vašeho účtu. To je potřeba mít na paměti, neboť tento fakt by Vám mohl výrazně zkomplikovat život. Kvůli změně čísla účtu je potřeba kontaktovat zaměstnavatele a veškeré instituce, u kterých máte zřízené inkaso. Banka za Vás sice převede veškeré inkasní příkazy, ale dát vědět institucím, že mají Vaše platby inkasovat na jiná čísla účtu, už musíte vy.

 

Bude změna banky ještě pohodlnější?

V současné době se mluví o zrychlení a zpříjemnění celého procesu. Je to dáno tím, že se projednává nový zákon o platebním styku. Novela tohoto zákona by v současném znění tento proces ještě zkrátila z původních 30 dní na pouhých 12. Klient by pak mimo to získal ještě další značnou výhodu v podobě výpisu opakujících se příchozích plateb za posledních 12 měsíců. Díky tomuto výpisu by pak získal přehled majitelů účtů, kterým by tak  mohl s předstihem nahlásit změnu čísla účtu.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *