O finanční gramotnosti v Česku a jejím zlepšení se hovoří bezpočet let. Každoročně probíhá řada průzkumů zaměřených na právě na to, jak si Češi stojí v otázce finanční gramotnosti. Začátkem března Česká bankovní asociace uveřejnila, v rámci celoevropské informačně-vzdělávací kampaně European Money Week, výsledky průzkumu věnovaného právě otázce finanční gramotnosti. Jak v něm Češi obstáli?

Průzkum

Průzkum probíhal v rámci pilotní iniciativy evropského bankovního sektoru. Dotazování 1 055 respondentů probíhalo v rámci celé ČR a to v období 13. – 26 února 2015.  Výzkumu se účastnili obyvatelé České republiky ve věku 18 – 79 let a byli dotazování buď metodou telefonického nebo on-line dotazníku.

 

Situace se za posledních 9 let téměř nezměnila

Pokud srovnáme výsledky dvou průzkumů, které proběhly s odstupem devíti let, zjistíme, že se úroveň finanční gramotnosti v Česku prakticky nezměnila. V roce 2006 byl Index finanční gramotnosti u české populace na průměru 66 bodů. Únorový průzkum dospěl k průměrné hodnotě 71 bodů.

 

Hlavní nedostatky

Průzkum odhalil zásadní mezery ve znalostech finančních pojmů a také poukázal na neduhy, kterých se obyvatelé České republiky nejčastěji dopouští.

Velká část dotazovaných respondentů přiznala neznalost základních pojmu jako je RPSN, finanční plán či rozdíl mezi debetní a kreditní kartou. Mezi hlavní neduhy u Čechů patří především to, že si lidé nečtou smlouvy k finančním produktům, nezajímají se o své dluhy a pokud něčemu nerozumí, bojí se zeptat.

 

Nebojte se zeptat

Jak je z výzkumu patrné, situace v Česku není zatím nikterak příznivá. Celorepublikové zvýšení finanční gramotnosti je velice složitý a časově náročný proces – s výukou by se mělo začít již na základní škole a pokračovat by měla i na školách dalšího stupně. I to však stále nemusí stačit. Smlouvy finančních institucí mohou stále obsahovat nesrozumitelné pojmy, cizí termíny, různé právnické obraty a kličky. Proto je dobré veškerá významná rozhodnutí v oblasti financí projednat s odborníkem.

 

Jak ale poznat odborníka když je v České republice bezpočet takzvaných finančních poradců? 

V době internetu to není nic složitého. Jistou zárukou odbornosti je v dnešní době databáze České národní banky, ve které se nachází jen ověření finanční poradcipatřičnoukvalifikací.  Pro rychlé ověření finančního poradce navštivte http://www.overeniporadcu.cz/.

0 komentářů

Napište komentář

Chcete se zapojit do diskuse?
Napište nám.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.