Kdybyste si chtěli ze svých úspor koupit věc za 100 000 Kč, v příštím roce byste si ji určitě nemohli za tuto cenu pořídit. A nemůže za to ani tak nenasytnost prodejce, jako růst spotřebitelských cen, který ukazuje, za jakou dobu a o kolik ztratily peníze svou hodnotu – čili inflace.
Mnoho lidí inflaci nebere vážně, protože 1000 Kč vypadá pořád stejně dnes i zítra – ovšem ale jen na pohled.
Vnímavější se na tuto částku dívají jako na oběhové zboží. Jinými slovy čím déle držíte peníze ,,na skladě“, tím více se Vám ztrácejí. Ne však fyzicky, ale časově si za ně koupíte mnohem méně, než nyní.
I proto existuje jednoduchá definice inflace v praxi – koruna obdržená dnes má větší hodnotu, než koruna obdržená zítra.
V Česku je čtvrtá nejvyšší inflace v rámci EU. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. Inflace v Česku činila podle Eurostatu v listopadu 2019 3%.
Jak se bránit vlivům inflace?
Inflace v takové výši by nebyla ani tak moc zarážející, kdybychom nevěděli, jak Češi nakládají se svými financemi. V obrázku viz. níže se podíváme, jak lidé v ČR zacházejí se svými penězi a o kolik peněz reálně přicházejí ve skutečnosti právě díky růstu cenové hladiny.
Z grafu jasně vyplývá, že oslovení respondenti drží své volné peníze v drtivé většině tam, kde ani nepokryjí inflaci, čímž se do budoucna jejich kupní síla citelně sníží. Z pocitu jistoty držených peněz se tak do budoucna stává celkem jistá ztráta.
Mohl bych to přirovnat k příkladu, že si v bance vezmete úvěr 100 000 Kč s roční úrokovou sazbou 3,1% a splátky budete hradit z tohoto objemu. Na konci stejně budete muset sáhnout do svých úspor, abyste ještě pár splátek doplatili ze svého.
Závěrem bych rád zmínil, že častým důvodem, proč lidé neinvestují své peníze, je právě strach z toho, že by o ně mohli přijít. A ono paradoxně se to právě stává vždy, když se rozhodnete peníze neinvestovat a držet je ,,na skladě“, protože Vám je požírá skrytý strašák jménem inflace.
Napište komentář
Chcete se zapojit do diskuse?Napište nám.