Na poli hypoték se toho za poslední rok příliš neudálo. Klesající trend úrokových sazeb nastolený v listopadu loňského roku stále přetrvává. Události posledních týdnů jsou předzvěstí jistých změn. Na to, o jaké změny se může jednat a co budou mít za následek, se podíváme v tomto článku.
Na současné nebývale příznivé podmínky na poli hypoték mohou dopadnout chystané změny, které může přinést nový zákon o úvěru pro spotřebitele. Další úlohu pak může sehrát i Česká národní banka, která, jak už jsme psali dříve, chystá zpřísnění podmínek poskytováníhypotéčních úvěrů.
Zákon o úvěru pro spotřebitele
Chystaná novela zákona o úvěru spotřebitele je jedním z vlivů, který zasáhne trh s hypotékami a to dříve, než by se vám mohlo zdát. Návrh zákona už prošel sněmovnou a míří do senátu. Zákon si v současném znění posvítí především na samotné poskytovatele hypoték a jasně nadefinuje některá sporná pravidla jejich poskytování a výrazně sníží možnosti některých sankcí.
Nejvýraznější změnou bude zavedení dvousettisícového stropu pro sankce účtované v případě nesplácení. Zmírní se také poplatky za předčasné splacení a zpřehlední se nabídky jednotlivých poskytovatelů. Ti budou muset nově u všech poskytovaných úvěrů uvádět RPSN (roční procentní sazbu nákladů) a klient bude tuto hodnotu muset znát ještě před podpisem smlouvy.
Další část zákona se pak ještě zaměřuje na nebankovní poskytovatele půjček. Právě těmto subjektům zvoní umíráček. Chystaný zákon jim nově stanovuje požadavek na základníkapitál a to ve výši 20 000 000 Kč. Proto se dá očekávat, že počet těchto nebankovních poskytovatelů se zredukuje ze současných 60 000 na pouhé desítky.
Zpřísnění podmínek ČNB
Aby toho nebylo málo, o své slovo si žádá i Česká národní banka. Ta je dlouhodobým kritikem masového poskytování hypoték. Národní bance se především nelíbí možnost sjednání 100% hypoték. Proto již v minulosti vydala právě ČNB doporučení, aby banky tyto úvěry přestaly poskytovat úplně. Banky si prozatím z tohoto doporučení nedělají těžkou hlavu, nicméně se dá očekávat, že v budoucnu díky ČNB skutečně 100% hypotéky zaniknou.
Zájem je o delší fixace
Díky současné benevolenci v poskytování úvěrů a rekordně nízkým sazbám si všímáme, že oproti předešlým letům se nejvyššímu zájmu těší hypotéky s delší fixací. Momentálně jednoznačně vede pětiletá fixace. Hned za pětiletou fixací pak, v počtu sjednaných hypoték, vidíme dokonce fixaci s délkou 7 let. Lidem je totiž jasné, že hypotéky už nemají (téměř) kam klesat a chtějí si současné výhodné úrokové sazby pojistit na co možná nejdelší dobu.
Prosinec 2016
Jak to všechno dopadne, se dozvíme na konci roku, protože podle všeho právě v prosinci roku 2016 nabude novela zákona o úvěru pro spotřebitele své účinnosti a největší hráči na trhu jsou na tuto změnu dozajista připraveni. Mají určitě i spočítáno, za jakých podmínek a úrokových sazeb se jim poskytování úvěrů po změně zákona vyplatí.
Napište komentář
Chcete se zapojit do diskuse?Napište nám.