Příprava nemovitosti k prodeji

V současné době se při prezentacích realitních kanceláří setkáváme stále více s pojmem „Home Staging“ (houm stejdžing). Pojďme si trochu tento pojem, resp. službu přiblížit.

Z wikipedie se dozvíme, že historicky tento koncept vznikl v roce 1972 v USA, kde pracovnice v realitách Barb Schwarz dostala od svého klienta požadavek, aby mu nemovitost upravila k prodeji. Postupně se cílená úprava nemovitosti k prodeji stala nejen v USA, ale i v zemích západní Evropy velmi populární. Do ČR tuto službu přivedla v roce 2010 Jitka Kobzová. Tolik tedy ze slovníku.

O co se tedy konkrétně jedná?

Hned na začátku chci upozornit, že Home Staging se netýká stavu nemovitosti jako takového. Jestliže dům potřebuje novou střechu nebo kotel ústředního topení, má špatné základy nebo se mu hroutí veranda, bude potřebovat více než Home Staging. To je ale jiná kapitola.

Cílem Home Stagingu je dosáhnout toho, aby se nemovitost jevila co nejatraktivněji pro co největší počet potenciálních zájemců o její koupi, a aby se prodalanejkratším čase a za nejvyšší cenu. Mnoho lidí se domnívá, že se jedná zejména o úklid nemovitosti, která se má nabízet k prodeji, ale tady jde o něco jiného. Home Staging je příprava domu nebo bytu k nafocení, pořízení videa či 3Dprohlídky pro realitní kanceláře a k prohlídce potenciálních zájemců.

Cílem Stagingu není ani bytové návrhářství. Design interiéru, zařízení a doplňky, jaké jste si sami zvolili, vdechnou prostoru vašeho domova váš osobní charakter a styl. Home Staging je ale pravý opak. Je to mimo jiné také proces „vyjmutí domova z domu“. Během Stagingu interiér vaší nemovitosti připravujeme tak, aby případní zájemci měli možnost vidět, jaký prostor se jim nabízí, a aby si byli schopni během krátké návštěvy představit, jak by v těchto prostorech mohli žít právě oni.

 

Já ráda využívám pojem „odosobnění nemovitosti“. Tzn., že cílem je ukázat nemovitost tak, jak by mohla sloužit potenciálnímu zájemci, nikoliv, jak slouží současnému vlastníkovi.

 

Už jsem se setkala i s tím, kdy prodávající nelibě nesl, když jsme chtěli některé věci v rámci nabídky nemovitosti „odstranit“. Je ale nutné si uvědomit, že při prohlídce se snažíme klientovi ukázat potenciál dané nemovitosti, chceme mu předložit faktické informace a vaše svatební fotografie nebo obrázky z vaší dovolené na zdi, lednička plná magnetek apod. pak pozornost odvádí jinam.

A co když je nemovitost vyklizená, prázdná, bez nábytku?

Nějaký si pořídíme a upravíme tak, aby potenciální zájemci viděli možnosti využití nemovitosti. Aby měli šanci vidět, kolik prostoru v místnosti zbývá, když je tam třeba postel nebo sedačka. Nevybavujeme samozřejmě všechny prostory, ale snažíme se ukázat využitelnost alespoň hlavních místností.

 

Dále chci uvést, že cílem není zakrývat případné vady nemovitosti, ale vyzdvihnout její potenciál.

 

A co závěrem?

Home Staging je relativně nová služba, která se rychle stává populární u stále většího počtu realitních makléřů. Ať už je trh s nemovitostmi živý nebo pomalý, domy a byty se budou prodávat vždy a Home Staging se nejen mně osvědčil jako efektivní prostředek k rychlému a profitabilnímu prodeji nemovitostí.

0 komentářů

Napište komentář

Chcete se zapojit do diskuse?
Napište nám.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.