Od 1. 10. 2018 platí přísnější pravidla pro poskytování hypotečních úvěrů (parametry DTI a DSTI).
Nyní se v těchto nových omezeních zaměřím na jeden specifický případ hypotečního úvěru – refinancování:
Refinancování zjednodušeně znamená převedení stávajícího úvěru k jiné bance. V případě hypotečních úvěrů tak lze učinit v době fixace hypotéky. Fixace označuje dobu, po kterou je sjednaná úroková sazba neměnná.
Limity DTI a DSTI se týkají i případů refinancování. Je však třeba rozlišit rozdíl mezi „čistým“ převedením půjčky a převedením půjčky s navýšením úvěru.
Pokud jde jen o refinancování, banky parametry DTI a DSTI sledovat nemusejí. Nicméně bez ohledu na to banky musejí sledovat, jestli u klienta v mezidobí nenastaly okolnosti, které zvyšují rizikovost úvěru. Jde např. o znatelnější snížení příjmů žadatele, výrazné zvýšení zadluženosti žadatele nebo třeba snížení zastavované ceny nemovitosti. Banky také zároveň hlídají rozdíly v dřívější a nové splátce a v případě většího výkyvu by měly případ také detailněji zkoumat.
Pokud se bavíme o úrokových sazbách okolo 1,79% p.a., které byly před několika lety celkem běžně k dostání. Nyní sazby některých hypoték balancují na hranici 3%. Takovýto rozdíl v měsíční splátce může být značný.
Výše hypotéky | Doba splatnosti | Úroková sazba | Měsíční splátka |
2 000 000 Kč | 30 let | 1.79% | 7 184 Kč |
2 000 000 Kč | 30 let | 3% | 8 432 Kč |
U refinancování s navýšením úvěru (např. na drobnou rekonstrukci, výstavbu garáže apod.) je opět třeba rozlišit dva případy:
- Prvním je případ navýšení stávajícího zůstatku na hypotéce o max. 200 000 Kč nebo o max. 10 %. Pak se postupuje stejně jako v případě „čistého“ refinancování.
- Pokud navýšení aktuálního zůstatku na hypotéce převýší výše zmíněných 10% nebo 200 000 Kč, pak by banky na refinancování měly pohlížet jako na nový úvěr a žadatel nebo žadatelé musejí splňovat i kritéria DTI a DSTI.
V době zvyšujících se úrokových sazeb s klienty řešíme i delší fixační období a refinancování již nyní, než sazby ještě více porostou. Zde je dobré vědět, že některé banky umožňují refinancování až 2 roky předem. Např. pokud je tedy termín fixace 1. 12. 2020, u některých bank si lze již od 1. 12. 2018 sazbu zarezervovat a nečekat na její případné další zvýšení. Klient tak podepíše nový hypoteční úvěr (refinancovaný) již nyní, ale až v době fixace, tedy za dva roky, jej začne splácet.
A jaké jsou dobré rady na závěr pro refinancování?
Žadatelé hodně řeší úrokovou sazbu. Je dobré se také dívat na další podmínky hypotečního úvěru, kvůli kterým může být nižší úroková sazba i výrazně nevýhodnější než sazba vyšší. Jde např. o různé podmínky týkající se pojištění, vedení běžného účtu (jeho zpoplatnění nebo ceny dalších služeb s ním souvisejících jako výběry z jiných bankomatů nebo i výběry v zahraničí, počet odchozích plateb zdarma apod.) nebo dalších služeb. A samozřejmě pro případ refinancování je třeba brát v potaz i cenu odhadu nebo cenu za výmaz a vklad zástavních práv na katastru nemovitostí. Při ponechání ve stávající bance je toto zdarma (v drtivé většině případů se vůbec neřeší), některé banky ale nabízejí např. odhad zdarma.
Napište komentář
Chcete se zapojit do diskuse?Napište nám.