V České republice není snad nic snazšího, než získat půjčku. Na trhu v současné době působí přibližně 50 firem, které se zabývají poskytováním rychlých úvěrů. Určitě i Vy znáte některé z nich. Může za to především masivní reklamní kampaň, která se Vám snaží vsugerovat výhody těchto úvěrů ve srovnání s bankovními (rychlost, dostupnost, bez nutnosti ručitele). Nicméně těchto pár výhod má zanedbatelný význam při porovnání s celou řadou jejich nevýhod. Některé z těchto nevýhod si ukážeme na vzorovém případě u náhodně vybraného poskytovatele rychlých půjček http://www.rychlapujckabezuroku.cz/, kde si hypoteticky půjčíme 4 000 Kč na 14 dní.

1. Vysoká měsíční procentní sazba

Asi nikoho nepřekvapí, že takto snadno dostupná půjčka nebude dvakrát výhodná. Měsíční procentní sazby se u rychlých půjček pohybují řádově v desítkách procent. V našem případě 41,07 %.

 

2. Vysoké poplatky

Přestože je půjčka velmi  rychle schválená (obvykle do 60 minut) s minimem administrativních kroků, bývá za schválení účtovaná celá řada různých poplatků. V našem případě činí poplatek za vyřízení půjčky 756 Kč, to je 18,9 % z poskytnuté částky!

 

3.Vysoké RPSN

Jedním ze základních ukazatelů především u krátkodobých půjček je tzv. RPSN. Jedná se o roční procentní sazbu nákladů. Jeho hodnota udává procentuální podíl z dlužné částky, který musí spotřebitel zaplatit za období jednoho roku. V našem případě činilo RPSN přes 9022%.

 

4. Netransparentnost firem

Jak jsem se již zmínila, v současné době se trh doslova hemží firmami, které se neustále předbíhají v boji o nové a nové klienty. Původ řady těchto firem je Však často nejasný. Z pravidla se jedná o firmy s ručením omezeným a nízkým základním kapitálem (řádově ve stovkách tisíc korun). U takovýchto firem často není na první pohled zřetelné jejich sídlo, majitel a mnohdy je i prakticky nemožné je kontaktovat.

 

5. Nečestné jednání

Není tajemstvím, že firmy tohoto typu se orientují především na sociálně slabší, starší či méně gramotné obyvatele. Při jednání s těmito typy lidí pak často zatajují důležité informace, někdy i vyvíjejí osobní nátlak a výhrůžky. Obecně vzato využívají a parazitují na klientově špatné finanční situaci.

 

6. Snadná dostupnost

Tuto vlastnost poskytovatelé rychlých půjček prezentují jako hlavní výhodu jejich produktu. Já osobně to považuji za výraznou nevýhodu a šokuje mě, jak jednoduché je její uzavření. A to především ze dvou důvodů. Jednak poskytovatele absolutně nezajímá, zda je klient vůbec schopný v dané životní situaci půjčku splatit. Ten se pak mnohdy ocitá ještě v horší finanční situaci, než se nacházel před jejím uzavřením. Dále k jejímu uzavření stačí dva doklady. Půjčku si tedy může na Vaši osobu uzavřít on-line kdokoliv, kdo má tyto doklady dispozici či nahlédnutí, třeba i vaše dítě.

 

7. Návykovost

V mnoha případech se můžeme setkat i s lidmi, kteří jsou „závislí“ na tomto typu půjček. Uzavírají si je mnohdy pravidelně před výplatou a mnohdy dokonce kryjí jednu půjčkudruhou. Samotní poskytovatelé o tom vědí a někteří dokonce využívají speciální nabídky pro stálé klienty. Těm z pravidla pouze umožní půjčit větší obnos peněz za stejných nevýhodných podmínek.

 

8. Nepřehlednost smluv

Vzhledem k tomu, že se často jedná o půjčky do hranice 5 000 Kč, je stát v požadavcích na specifikaci těchto smluv benevolentní. Zákon o spotřebitelském úvěru dokonce uděluje, že smlouva nemusí obsahovat některé náležitosti, jako je například RPSN!  Smlouvy pak bývají navíc napsány s ohledem na cílovou skupinu. Jsou pak psány zbytečně odborně, obsahují plno právnických termínů, kliček a poznámek pod čarou.

 

9. Vymáhací proces

Při uzavření takto snadno získané půjčky si i samotná úvěrová společnost musí uvědomit, že zdaleka ne každý klient bude schopen dostát svých smluvních závazků. Proto tyto firmy mají vytvořený důmyslný systém smluvních pokut, různých penalizací a vymáhacích postupů. Pokud se ocitnete v situaci, kdy nebudete schopni splácet, pak nejenže zbytečně přeplatíte na samotné půjčce, ale navíc se Vám mohou začít hromadit další složenky za upomínky za výdaje plynoucí z nevýhodně uzavřené smlouvy.

 

10. Placené infolinky

Řadu mikropůjček můžete uzavřít mimo jiné i po telefonu. Jednoduše jen vytočíte číslo dané společnosti. Okamžitě Vás pak přivítá hlasový automat, který Vám sdělí, kam jste se dovolali a ať máte chvíli strpení, že momentálně čekáte na spojení s živým operátorem. Poté během několikaminutového (deseti)  telefonního hovoru se klient dozví, zda mu byla schválena. Postup je to opět velice jednoduchý. Úvěrová společnost ale mnohdy pro komunikaci s klienty využívá tzv. barevné linky, kde není ojedinělá cena 70 Kč/minutu a více.

 

Toto bylo deset hlavních důvodů, proč si tento typ půjček nesjednávat. Určitě bychom na toto téma mohli polemizovat ještě řadu hodin a našli bychom toho více. Pokud se přece jen ocitáte v náhlé finanční tísni, existuje řada výhodnějších možností, jak se z ní dostat. V tom případě vám doporučím tuto náhlou finanční situaci řešit s odborníkem a nenechat se ovlivnit lákavou reklamou.

0 komentářů

Napište komentář

Chcete se zapojit do diskuse?
Napište nám.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.