Česká národní banka reaguje na rekordní objemy poskytovaných hypoték. Nejprve ČNB zareagovala vydáním doporučení, které od 1. prosince vystřídá legislativou stvrzená změna zákona o spotřebitelském úvěru. Čeho se doporučení týká a jak pravděpodobně bude situace s novými hypotékami vypadat v prosinci se dozvíte v tomto článku.
Doporučení ČNB
První změna na poli hypoték se datuje již na 1. říjen tohoto roku. Právě 1. října vydala ČNB doporučení pro banky, aby přestaly poskytovat klientům hypotéky, které stoprocentně pokrývají cenu pořizované nemovitosti.
Banky na toto doporučení reagovaly a prakticky okamžitě přestaly tento typ hypoték poskytovat. Pro koncového klienta to znamená, že na nové bydlení musí mít našetřené nějaké vlastní úspory, nebo musí ručit navíc další nemovitostí.
Banky v současné době tedy poskytují maximálně hypotéky do 95 % hodnoty pořizované nemovitosti. Tyto úvěry se ve vztahu k úrokové sazbě pak chovají jako klasické “stovky” = úrok se pohybuje okolo hranice 2,5 %.
Legislativní změna na obzoru
U výše zmiňovaného doporučení ČNB to však nezůstane! Na obzoru je legislativní změna, která doporučení ČNB posvětí zákonem – novela zákona o spotřebitelském úvěru.
Jak jsme již jednou psali na snadných financích, dojde k zpřísnění podmínek pro udělení hypoték. Změna zákona totiž povinnost prověření bonity klienta ukládá v novele zákona právě bankám. Ty budou navíc za správné prověření klientovy schopnosti splácet ručit (více ZDE).
Díky tomu se do budoucna dají očekávat ještě tvrdší podmínky pro získání hypoték. Nejvyšší povolené LTV pak pravděpodobně klesne až na hranici 90 %. I tyto devadesátiprocentní hypotéky pak budou znamenat vyšší úrokovou sazbu. Hypotéky s nejnižší úrokovou sazbou pak pravděpodobně budou začínat na hranici 85 % a méně.
Konec roku ukáže
Jak se celá situace vyvine zjistíme co nevidět. Předpokládám, že banky se na tuto novelu již chystají s předstihem a zareagují velice rychle. Zda dojde k plošnému zvýšení úrokových sazeb zjistíme nejpozději do konce letošního roku.
Napište komentář
Chcete se zapojit do diskuse?Napište nám.