Nikdo z nás netuší, co se nám může v průběhu života stát. S nástrahami dnešní doby se setkáváme denně, jen málokdo si to uvědomuje do doby, než se mu něco velkého stane. Právě kvůli tomuto nám slouží životní pojištění.

Pojišťoven je na trhu celá řada, ale jak vybrat tu správnou? Jak poznáme, která pojistná smlouva je vhodná pro nás a která ne? A jaké typy pojištění u nás máme? Pojďme se na to společně podívat.

Typy životního pojištění

Troufnu si říci, že nejčastěji uzavírané pojištění je investiční životní pojištění – je to doslova životní pojištění s určitou spořící částkou, která se nám podle měsíční částky za rizika obsažená v životním pojištění buďto zvětšuje nebo zmenšuje.

V dnešní době se často potkáváme s lidmi, kteří platí tisíce korun za investiční životní pojištění s velkou spořící částku. Spořit si přes pojišťovnu se nevyplácí a to hned z několika důvodu.

Pokud si spoříte přes investiční pojištění, větší část financí odevzdáváte pojišťovně za tzv. „zprostředkování spoření“, navíc po ukončení doby pojištění platíte daň, kterou u běžných investic delších než 3 roky platit vůbec nemusíte. Není to jenom o dani, ale je to taky hodně zatížené různými poplatky.

Tímto však netvrdím, že investiční pojištění jsou špatná. V dnešní době málo kdy narazíte na čisté úrazové či životní pojištění, často zde máte ukrytou i investovanou částku. Je spoustu pojišťoven nabízejících investiční životní pojištění, ale častokrát si investovanou částku můžete zvolit sami.

Pokud tedy máte svého poradce, který vám sjednával investiční životní pojištění, zeptejte se jej na částku, kterou si zde spoříte. Pokud vám na toto pojištění přispívá zaměstnavatel, potom na pojistné částce téměř nezáleží. Pokud se chcete vyhnout tzv. „dědickému řízení“ můžete své volné prostředky investovat do tohoto pojištění a do obmyšlené osoby napsat osobu, u které si přejete, aby tyto peníze zdědila.

Dalším typem pojištění je úrazové životní pojištění – v dnešní době se již těžko vyskytuje čisté úrazové pojištění. Před úrazy se můžeme chránit v jakémkoliv typu životního pojištění, kde si sami zvolíme, před kterými úrazy nás chceme chránit.

Dnes už se téměř nevyskytuje, ale v některých případech se můžeme setkat i s kapitálovým pojištěním – funguje podobně jako investiční životní pojištění, ale není to totéž. Zde si první částí hradíme rizika a druhou částí tzv. „spořící složkou“ tvoříme rezervu pro případ smrti. Dneska je problém ten, že jsou z tohoto pojištění tak malé výnosy, že se ani nevyplatí do nich vkládat peníze. Nevýhodou je to, že klient neví, jak pojišťovna s penězi zachází a do jakých fondů je investuje.

 

Jak vybrat pojištění

Každý by měl mít životní pojištění, ovšem ne každý si to uvědomuje. Český národ má v hlavě zafixováno, že čím víc pojišťovně platí, tím víc chce získat. Tento názor není správný. Je to služba jako každá jiná. Když jdete do obchodu, taky zaplatíte za potraviny tolik, kolik si obchod určí, a nechcete od nich získat nic navíc, tak proč toto chtít od pojišťoven? Zbytečně pak vznikají pojistné podvody a tím i nedůvěra pojišťoven vůči klientům.

Je důležité si uvědomit, že potřebujeme být chráněni před neočekávanými situacemi. Představte si, že vás přejede auto a ochrnete na obě nohy, měsíční příjem máte 18.500,- a nemáte finanční rezervu.

V této chvíli už nejste schopni vykonávat práci, tudíž přijdete o měsíční příjem, nehledě na to, že potřebujete koupit invalidní vozík, který taky není zrovna levný, zařídit si bezbariérové bydlení a spoustu dalších věcí. Teď se vyskytne otázka, kde na to všechno vezmu peníze? Upřímně, pokud člověk nemá pojištění, které mu toto všechno pokryje, nemá šanci.

Dnes se můžete pojistit před krátkodobými vlivy jako například denní odškodné za dobu léčení úrazu, kdy denně dostáváte částku, kterou získáte po úrazu, když nebudete schopni vykonávat práci, pracovní neschopnost, kterou se zajišťujete na ztrátu příjmu při delším onemocnění, nebo se můžete pojistit i pro případ, kdy se dostanete do nemocnice.

Je důležité se pojistit i před dlouhodobými vlivy jako například trvalé následky úrazu, invaliditu, kterou se chráníme, když se stane opravdu něco velkého, můžeme se pojistit i na úmrtí, kdy zajišťujeme svou rodinu finanční částkou, při nečekaném úmrtí a další. Pokud jste si ještě pojištění nezařídili, pro vaše dobro a dobro vaší rodiny se obraťte na svého poradce.

0 komentářů

Napište komentář

Chcete se zapojit do diskuse?
Napište nám.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.